Na domáce precvičovanie pravopisu pred napísaním kontrolných diktátov sme už pre vás pripravili články Diktáty pre 2. ročník: Súhrnné opakovanie a precvičovanie pravopisných javov a Diktáty pre 3. ročník: Takto zvládneš vybrané slová aj slovné druhy. Teraz sa budeme venovať príprave na kontrolné diktáty v 4. ročníku.

Zameranie diktátov pre 4. ročník

V 4. ročníku píšu žiaci 10 kontrolných diktátov s nasledujúcim zameraním:

 1. Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ
 2. Vybrané slová po b, m
 3. Vybrané slová po p, r
 4. Vybrané slová po s, v, z
 5. Spodobovanie
 6. Opakovanie učiva za 1. polrok
 7. Vlastné podstatné mená
 8. Ohybné slovné druhy
 9. Neohybné slovné druhy
 10. Opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

Hodnotenie kontrolných diktátov

Kontrolný  diktát má rozsah 40 – 50 plnovýznamových slov. Hodnotiaca  stupnica je rovnaká ako v ostatných ročníkoch:

0 – 1 chyba = 1

2 – 4 chyby = 2

5 – 7 chýb = 3

8 – 10 chýb = 4

11 a viac chýb = 5

ako sa píše diktáty pre štvrtákov na vybrané slová veľké písmená

Nácvik kontrolných diktátov pre štvrtákov

Opakovanie matka múdrosti, hovorí sa. To platí aj pri precvičovaní pravopisu. Aby sme vám uľahčili domácu prípravu, k jednotlivým témam sme pripravili: 1. cvičenia, 2. nácvičný diktát, 3. kontrolný diktát.

...

Diktáty na opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

 1. výlety do Vysokých Tatier, rybolov na rieke Hron, víťaz z minulého roka, dom na Hviezdoslavovej ulici, výhľad z hradu Strečno, deväť sýkoriek, ryšavá líška, žriebätko vo výbehu, dlhá hriva a čistý pysk,

 2. S dedkom Michalom a strýkom Jozefom prešli skoro celé Slovensko. V plytkom potoku videli raky. Do Banskej Bystrice pricestovali rýchlikom. Páčila sa im krásna príroda na Orave. Autom sa odviezli do Považskej Bystrice. Cez Považie tečie rieka Váh. V plytkom potoku videli raky. Pri rybníku rástli liečivé byliny.

Minulý týždeň som s Tiborom hral tenis.  Vždy sa teším na hodiny telocviku. Najskôr sa dôkladne rozcvičíme.  Pani učiteľka silno zapískala na píšťalke. Chceli sme poraziť šikovných súperov. Naše družstvo zvíťazilo vo vybíjanej. Pôjdeme na súťaž do Dunajskej Stredy. Usilovne trénujeme. Precvičujeme si rýchle prihrávky. Výhra nás iste neminie. Určite si prinesieme diplom.

3.  V lete sa vybrali na výlet do Tatier. Vyviezli sme sa na Hrebienok a pozorovali sme rysa. Stretli sme tam turistov z Čiech a Poľska. Večer sme sa poprechádzali okolo Štrbského plesa. V piatok sme sa vrátili rýchlikom do Bratislavy. Zabudli si dobiť mobil.  Zamykaj vždy byt! Milka miluje jedlá z ryže a rybacinu.

Diktáty na vybrané slová po b, m

 1. liečivé bylinky Milanovej babičky, dômyselný vynález, mihotavé hviezdičky, rozbiť misku, mydlová bublina, neobyčajné mihalnice, nebezpečná zmija, živiť sa hmyzom, hmýriť sa pri bystrine, zbytočná bitka

2. Dobil si kredit na mobil. Minul všetky mince. V minulosti sa platilo mýto. Obyčajne nerobila chybu. Zmija zmizla z lesnej čistinky. Malé sýkorky sa kŕmili hmyzom. V záhrade sa mihol chvost našej mačky. Malé myšky v okamihu zmizli v skrýši. Obilie zničili kobylky. Hodiny odbili deväť. Minule sa šmýkal.

Ráno sa umýva v bystrine. Babička mi na blúzku prišíva gombíky. Miško pije minerálku. Mobil má úplne vybitý. Snívalo sa mi o kormidelníkovi. Mal novú kombinézu. V sieti sa bystro mykali  rybky. Hmýrili sa a šmýkali sa po palube. Z bidla sa na neho pozeral papagáj. Často býva v klietke.

3. Kamarát Bystrík býva neďaleko Bytče. Zrazu sa mykol. Pred ním sa mihol tieň. Kobyla so žriebätkom sa pásla pri bystrine. Vo vzduchu sa hmýrilo veľa hmyzu. Milan má v obývačke mikroskop. Z tašky vybral nabíjačku na mobil. Bitkári mu odtrhli gombík. Zmizla plná miska višní.

Diktáty na vybrané slová po p, r

 1. ryšavé dievčatko, prepichnutá lopta, rým na slovo rytmus, rinčanie reťaze a ryčanie zvierat, silná lasica, úkryt v prepychovej vile, gorila pri rebríku, silná chrípka, vypýtať si píšťalku, poranený pysk, ryža do rizota,

2. Vonku zarinčalo rozbité sklo. Zo skrinky vybral škoricový koláčik. Vieš pískať? V pivnici sa pichol do prsta. Často sa pýtal na korytnačku. Rýchlo sa skryl do úkrytu. Potichu sa prikradol k  dverám. Rys ostrovid je lesná šelma. Strýko strihá kríky. Myši pišťali v komôrke. Na pytačky prišli štyria pytači. Z lesného prameňa prýšti  krištáľová voda.

Rozvodnená Torysa sa vyliala z koryta. Zďaleka som počul rinčanie reťaze. Pri rysovaní sa často mýli. Strýko zlomil porisko. V zime ho trápili nepríjemné osýpky a chrípka. V apríli býva sychravo. Nahlas zakričal z úkrytu. Zmija sa skryla pod kríkom. Nie je zdravé hrýzť cukríky. Napísala si recept na pirohy s bryndzou.

 3. Navštívil talianske mesto Rím. Obdivoval fontány z rýdzeho zlata. Prýštila z nich krištáľová voda. Chutilo mu rizoto s hríbmi. Malá myška sa skryla pod pichľavý krík. Poranila si pysk. Silno zapišťala. Na plávajúcich kryhách sa trblietali kryštáliky ľadu. Nahlas prečítal úryvok príbehu o rytieroch. Prikryla sa perinou.

...

Diktáty na vybrané slová po s, v, z

 1. vzdušný vír pri Toryse, sychravé ráno, dômyselný vynález, chránený výr, studený víchor, presilená ruka, obilie v sýpke, silné krupobitie, visutá lanovka, sychravá jeseň, kamzík a výr, kŕdlik sýkoriek, rozvíriť vodu,

pohár víťaza, Viktorove zlozvyky,  nezvyčajný jazykový hlavolam, zips na zimnej bunde, visiace  hodiny, vzdušný vír, zvyšky potravín, nahlas zívať, syčanie a zavýjanie, výživná a sýta bryndza, vyletieť vysoko,

 1. Za oknom zúrila mrazivá zima. Vietor sa zmenil na víchricu. Výr sedel na vysokom smreku. Zvykol si na sychravé počasie. Srdečne privítali víťaza vedomostnej súťaže. Z hradu Strečno bol krásny výhľad na okolitú krajinu. Nevyplazuj jazyk! Víla vila vence a počúvala zavýjanie vlka. Sivý syseľ vyzbieral zvyšky obilia.

Trasie sa od zimy ako osika. Zistili sme výsledok zápasu vo vybíjanej.  Vo Vysokých Tatrách žijú svište. Zita a Viktor usilovne cvičia v posilňovni.  Pišťanie sa nepríjemne ozývalo dolinou. Syčanie zmije ho vyľakalo. Vonku zavýja silná víchrica. Hvízda ako siréna. Privítali víťazov súťaže v matematike.

3. Pozývajú ho na súťaž o Slovensku do Banskej Bystrice. Chce zvíťaziť a usilovne sa pripravuje. Získal prvé miesto a výlet do Slovenského raja. Nezvykol si na prezývku. Vychutnával si sýty syrovník a sirup z malín. V lete pomáha vo vinohrade a v zime vyrába kŕmidlá pre sýkorky. V zime sypký sneh prikryje vysoké osiky.

Diktáty na spodobovanie

 1. s babkou Zuzkou, zubný kaz, prudký svah, sladká odmena za ťažkú prácu, vtáčia búdka, prechádzka po lese, nákup v obchodnom dome, jahôdky a čučoriedky, obrázkové knižky, roztrhnutý papier,

 mäkké rožky, klzký breh jazera, sladkosti od dedka Jožka, prehliadka nášho mesta, loďka pre žabku, tvaroh a chlieb, mosadz na mriežke, kresba halúzky rozkvitnutej višne, veľká hĺbka, obsah rozprávky.

 1. Do čaju si dajú sladký med. Ticho seď a jedz obed! Môj dedko odhadzuje sneh. Jožkov kamarát Vladko zmeškal vlak. Z blízkeho obchodu priniesol chlieb. V peračníku chýba modrá ceruzka. V žiackej knižke nemá žiadnu päťku. Rudko číta rozprávkovú knižku. Malé klbko sa zmenilo na ježka.

Z obchodu vychádza Jožkova babka. V taške nesie ťažký nákup. Spustil sa prudký dážď a nikde sa nedalo skryť.  Pomoc prišla včas. Zuzkin dedko rozprestrel  veľký dáždnik a odprevadil babku k autu. Vpredu kráčal silný chlap. Zasadil dub a postavil plot.

3. Ľubka jedla sladké rožky. Babka v obchode kúpila sladkosti a med. Nezabudla ani na chlieb a tvaroh.  Medveď a ježko v zime spia. V dome vymieňajú výťah. Blíži sa silná prietrž mračien. Hoď loptu do koša. Ozýval sa hvizd píšťalky. Lanovka je opäť v prevádzke. Strhla sa veľká hádka.

Ďalšie diktáty nájdeš TU >>>

diktáty pre štvrtákov

Diktáty na opakovanie učiva za 1. polrok

 1. malé sitko, posýpka na višňovom koláči, vzlietnuť do výšky, spamätať sa z písomky, výťah v dome, rinčiaca reťaz, časopis o rybárstve, rieky Myjava a Torysa, ťažké obdobie pre sýkorky, nezahynúť v zime, kŕdeľ vrán nad Bystricou,

2. Vybral som sa na výlet do  Malej Fatry. Prichystal som si batoh s turistickou výbavou. Bola zima a na skalách sa šmýkalo. V diaľke som videl obrys skál. Na vysoký vrch som vyšliapal s vyplazeným jazykom. Obdivoval som sýte farby prírody. Pri pohľade nadol som mal zimomriavky. Tento jesenný výstup bol pre mňa veľkou výzvou.

3. Zima priniesla silný mráz a studený víchor. Vyzýval ich k usilovnej práci. Na sídlisku sa ozýval krik. Vydra zvírila vodu a zmizla pod hladinou. Ulovila rybu a výskala od radosti. Rád si vymýšľa napínavé príbehy. Často ich rozpráva na oslavách s rodinou. Babka Emília pripravuje výborné rizoto a halušky s bryndzou. 

Diktáty na vlastné podstatné mená

 1. pohorie Nízke Tatry, Likavský hrad, vrchy Chopok a Ďumbier, Váh a Hron, Smolenický zámok, pohorie Malé Karpaty, dovolenka v Chorvátsku, nájazdy  Turkov, Chrám svätého Jakuba v meste Levoča,  Slováci a Nemci, túra na Hrebienok, krajské mesto Trenčín,

planéty Mars a Jupiter, turisti z Nemecka a Anglicka, časopis Slniečko, veľkonočné sviatky, Budatínsky hrad, Ulica Ľudovíta Štúra, obyvateľ Banskej Bystrice, psík Dunčo, spisovateľka Mária Ďuríčková, Česi a Slováci,

 1. Priateľka Janka býva v Dubnici nad Váhom na Rozmarínovej ulici. Pôjdeme na výlet do Demänovskej ľadovej jaskyne. Spolužiačka Zuzka rada číta. Jej obľúbená kniha sa volá Danka a Janka. Napísala ju spisovateľka Mária Ďuríčková. Na konci roka pôjdeme na výlet do Bojníc. Navštívime Bojnický zámok.

3. Pani učiteľka Janka Mráziková nás zobrala na výlet do Bratislavy. Navštívili sme Dóm svätého Martina. Spomínali sme korunováciu panovníčky Márie Terézie. V meste Kremnica sa ťažilo zlato. Mestom preteká Kremnický potok. Vlieva sa do rieky Hron. Vo Vysokých Tatrách je vrch Kriváň. Vyšli sme k nemu po turistickom chodníku z obce Štrbské Pleso. Ubytovali sme sa v Tatranskej Lomnici.

Diktáty na ohybné slovné druhy

 1. z vysokých hôr, traja turisti, byt na ôsmom poschodí, diktát bez chýb, básničky a hádanky pre deti, štyri ťažké balvany, liečivé byliny a lesné plody, neobyčajné životy našich hrdinov, druhý príklad z matematiky, môj šikovný brat Bystrík,

2. Moja izba je veľmi útulná. Stolík sme umiestnili pod okno. Pri písaní domácich úloh mám veľa svetla. Steny zdobia štyri fotografie obľúbených miest. Na jednom je Skalnaté pleso. Pripomína mi poslednú dovolenku vo Vysokých Tatrách. Na ďalšej fotografii je celá naša rodina. Mám aj dvoch súrodencov. Sestra sa volá Zita a brat sa volá Bystrík. Bývame na Tulipánovej ulici v Banskej Bystrici.

3. Sesternica Janka oslavovala dvanáste narodeniny. Pricestovali sme zo Žiliny do Bratislavy. Priniesli sme jej kyticu kvetov. Večer sme ju pozvali na divadelné predstavenie.  V Slovenskom národnom divadle sme videli skvelú komédiu Lakomec. Na druhý deň sme navštívili Bratislavský hrad a niektoré múzeá. Strávili sme tam nádherné tri dni. Janku sme pozvali k nám do Žiliny.

Diktáty na neohybné slovné druhy

 1. okolo našej chaty, včera aj dnes, vpravo na poličke, ďaleko skákať, späť do školy, pomaly aj rýchlo, vyletieť vysoko do oblakov, teta z Talianska, tovar od výmyslu sveta, vpravo na poličke medzi knihami, rýľ aj bič,

2. Vôkol cítiť sviežu vôňu jari. Srnka si chce uhasiť smäd  v lesnom jazierku. Napila sa dosýta a pozerala na svoj obraz v krištáľovej vode jazierka. Zrazu vybehol z húštiny rys. Prikradol sa k srnke a chystal sa skočiť. Srnka mu rýchlo ušla. Pomaly kráčame do výšky. Dnes je vonku sychravo. Obleč sa teplejšie!

Prečítaj si tiež: Čiarka pred ako: Píše sa alebo nepíše?

3. Včera som bola s Katkou na výlete. Doma som si zabudla mobil. Vôbec mi nechýbal. Behali sme po lúke a z kvetov sme si plietli venčeky. Hrali sme sa na lesné víly. Do košíka sme nazbierali liečivé bylinky. Večer nám z nich babka navarila chutný čajík. Dnes sme sa mali výborne. Včera sa nezľakol zavýjania ani piskotu.

precvičovanie spodobovania pre školákov

Diktáty na opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

 1. prístav pri Dunaji, ťažký náklad z Belgicka, prudký dážď, obchod na Hviezdoslavovom námestí,  vysoko rozvinutý priemysel, chytať hmyz, vypátrať pytliakov, príjemne chladno, horské bystriny a kamzíky, rýchlik do Vysokých Tatier,

2. Slovensko má bohatú históriu. Na kopcoch sa týčia mohutné hrady. Navštívili sme Spišský hrad a Bratislavský hrad. V planetáriu nám ukázali Venušu a Mars. Mne sa najviac páči Bojnický zámok. Bývame v Mýte pod Ďumbierom. Často chodím so strýkom na turistiku . Nezľakne sa ani vlčieho zavýjania.

Celý rok sme usilovne pracovali. Písali sme pravopisné cvičenia a diktáty. Vieme dobre násobilku a vyrátame aj ťažké príklady.  Prečítali sme knihu Danka a Janka aj Malý princ. Na konci školského roka sme navštívili Dobšinskú ľadovú jaskyňu. Končíme štvrtý ročník a po prázdninách z nás budú piataci.

3. Z vŕšku nad dedinou vidíme hory. V diaľke šumí krásny les. Na byliach trávy sa ligocú kvapky rosy. Ľahký závan vetra rozvíril vôňu smrečiny. Na oblohe sa objavili sivé mraky. Začalo hrmieť a blýskalo sa. Malé sysle sa rýchlo skryli do nory. Po prudkom daždi  sa obloha vyjasnila. Večer sa na oblohe objavil mesiac a hviezdičky. Ťažko vyšiel na breh.

Ďalšie diktáty nájdeš TU >>>

Pin It on Pinterest