Slovesá majú vo vete dôležité postavenie, pretože sú jadrom vety. V bežnej komunikácii tvoria slovesá približne 20 % slov. Viet, v ktorých sa nevyskytujú slovesá, je naozaj málo. Okrem iného ich rozdeľujeme na plnovýznamové a neplnovýznamové. V tomto článku sa budeme venovať rozdielom medzi plnovýznamovými a neplnovýznamovými slovesami a ich správnemu používaniu v slovenskom jazyku.
Čo sú plnovýznamové slovesá?
Plnovýznamové slovesá samostatne alebo spolu s predmetom vyjadrujú dej – činnosť alebo stav. Napr. čítať (knihu), kúpiť (ovocie), starnúť. Prevažná väčšina slovies je plnovýznamová, majú samostatný lexikálny význam a majú funkciu vetného člena (prísudku). Patria k nim všetky činnostné a stavové slovesá.
Pomôcka: Činnosť alebo stav, ktorú tieto slovesá pomenúvajú, si vieme predstaviť. Napr.: Cestuje vlakom do Košíc. Zbledol od strachu.
Tiež sa oplatí prečítať: Môžte alebo môžete?
Neplnovýznamové slovesá
Neplnovýznamové (pomocné) slovesá majú gramatické kategórie ako plnovýznamové. Nemajú úplný význam, preto sa spájajú sa s plnovýznamovým slovesom v neurčitku. Delia sa na:
- Fázové slovesá – začať, začínať, ostať, ostávať, prestať, prestávať. Označujú začiatok, trvanie alebo dokončenie deja. Napr. Začali cvičiť. Zostal sedieť na mieste. Prestala sa na nás usmievať. Pomaly ho prestávali pobolievať zuby. Dnes ostanem ležať v posteli, pretože mám vysokú horúčku.
- Modálne slovesá – smieť, musieť, mať, môcť, chcieť, dať. Vyjadrujú možnosť alebo nemožnosť deja: vôľu konať dej (chcieť), povinnosť (musieť), schopnosť (vedieť), možnosť (môcť) . Napr. Nesmieš zabudnúť na stretnutie! Môžeš mi podať knihu? Musíme sa stretnúť. Viem si predstaviť, ako sa cítiš.
- Limitné slovesá – ísť, mať. Vyjadrujú začiatočnú fázu deja. Napr. Ide jej hlava puknúť od bolesti.
- Sponové sloveso byť. Napr. Otec je lekár. Bol smutný. Dnes je krásne.
Plnovýznamové a neplnovýznamové sloveso byť
Sloveso byť môže byť neplnovýznamové a plnovýznamové. Neplnovýznamové sponové sloveso byť získa význam, keď je vo vete doplnené podstatným menom (Ján je inžinier.), prídavným menom (Včera bola šťastná.), zámenom (Táto kniha bude moja.)
Sloveso byť je plnovýznamové s významom nachádzať sa, existovať, konať. Napr. Na kuchynskom stole je váza kvetov. Predstavenie bolo v kultúrnom dome.
Pozri si tiež: Slovné druhy: Poznáš ich charakteristiku a rozdelenie?