Literatúra po roku 1945 – Pred oponou a za oponou – je názov prvej prezentácie v projekte, v ktorom sa zameriame na obdobie po druhej svetovej vojne. Naším cieľom je priblížiť v spoločenskom kontexte svetovú i slovenskú literatúru, autorov a diela, ktoré ju zásadným spôsobom ovplyvňovali.
Začíname pohľadom na literatúru na konci 40. rokov a v prvej polovice 50. rokov 20. storočia, keď Európu rozdelila železná opona a naša krajina sa stala súčasťou totalitného bloku. A to so všetkými negatívnymi dôsledkami.
Vo svete, ktorý balansoval na hrane vojny, už sloboda umelcov prestala byť samozrejmosťou. Po krátkom období obnovenej plurality v našej krajine nastal čas, keď politický režim diktoval umelcom, čo a ako tvoriť. Preto venujeme pozornosť charakteristike jediného oficiálneho smeru v podmienkach neslobody – socialistickému realizmu i jeho deformovanej schematickej podobe. Informácie dopĺňame ukážkami „socrealistickej“ poézie, ale aj citátmi a reflexiami tých, ktorí získali osobnú skúsenosť s totalitou (G. Orwell, D. Tatarka).
Pozri tiež: George Orwell: Farma zvierat – analýza diela v prezentácii
Je smutné, že autormi básní ukážok sú literáti, ktorí sa v „lepších rokoch“ dokázali presadiť umelecky hodnotnými dielami. Pochopiteľne, môžeme sa pýtať prečo? Aká sila priviedla tých, čo mali byť svedomím národa, na toto trasovisko? Vlastné ambície, nekritická dôvera v ideológiu komunizmu, vybičovaná spoločenská atmosféra, strata vlastnej identity či strach?
Veríme, že odpovede na niektoré z otázok nájdete aj v našich prezentáciách venovaných literatúre po roku 1945.