Keď „slávny samotár“ J. D. Salinger vydal svoj román Kto chytá v žite, bol vojnovým veteránom s posttraumatickou stresovou poruchou. Dnešný čitateľ vníma toto dielo ako román o ceste k dospelosti (či vývinový román), pri jeho písaní sa však autor vysporiadal aj s vojnovými zážitkami. Túto tragickú skúsenosť má za sebou Holdenov starší brat DB.

REKLAMA

Tiež ťa zaujme: E. M. Remarque – Na západe nič nové: Obsah, charakteristika postáv a analýza diela

Román Kto chytá v žite je knihou o tínedžerovi, ktorý sa snaží nájsť spôsob, ako byť verný sebe samému, keď vyrastá vo svete plnom pretvárky a podvodníkov. Zároveň je aj knihou o Amerike, ktorá sa po druhej svetovej vojne topila v pokrytectve a konzume.

Niet divu, že román odzrkadľoval pocity odcudzenia a izolácie rozčarovanej a nepokojnej povojnovej generácie.

Holdena niekedy považujú za nasledovníka Huckleberryho Finna z románu Marka Twaina. Obaja „tuláci“ snívajú  o slobodnom živote v nedotknutej prírode – ďaleko od civilizácie a neúprimného sveta dospelých, v ktorom rozhodujú peniaze, kariéra a moc.

Svet okolo Holdena sa mení. Dolieha na neho tlak zodpovednosti. Nevie, čo mu svet dospelých ponúkne alebo čo bude od neho požadovať. Je to svet, ktorý nie je vzdialený ani dnešným mladým čitateľom, a tak vám v prezentácii ponúkame výberovú analýzu Salingerovho kultového diela.

Pomôže ti: Ako sa lepšie sústrediť a naštartovať svoj mozog na plné obrátky?

REKLAMA
...

Pin It on Pinterest