REKLAMA

„Členovia Beat Generation vydláždili cestu pre širšie prijatie iných neortodoxných a predtým ignorovaných spisovateľov.“ (Encyklopédia Britannica)

Niekoľko slov na úvod k Beat Generation

Beat Generation sa vynorila z dezilúzie, ktorá nasledovala po druhej svetovej vojne, období neuveriteľných ukrutností vrátane holokaustu. Po skončení vojny Spojené štáty a Sovietsky zväz rýchlo vstúpili do obdobia studenej vojny, obdobia geopolitického nepriateľstva, ktoré vyvolalo paranoju a kultúrnu či politickú represiu.

V polovici 50. rokov 20. storočia sa Beat Generation postavila sa na čelo kultúrneho predvoja, ktorý vystupoval proti inštitucionalizovaným americkým hodnotám, materializmu a konformite. 

REKLAMA

Neprehliadni: Materiály k maturite

Vo svete literatúry a umenia stála Beat Generation v opozícii voči čistému, takmer sterilnému formalizmu modernistov zo začiatku dvadsiateho storočia. Vytvorili literatúru, ktorá bola odvážnejšia, priamočiarejšia a výraznejšia ako čokoľvek, čo bolo predtým. 

Tiež sa oplatí pozrieť: Kto chytá v žite: Rozbor knihy v prezentácii

  1. októbra 1955 autori Beat Generation predviedli svoje prvé veľké verejné čítanie poézie, kľúčové podujatie, ktoré sa konalo v Six Gallery v San Franciscu. Medzi piatimi básnikmi, ktorí predviedli svoje dielo, bol Allen Ginsberg, ktorý prvýkrát prečítal „Vytie“, báseň, ktorú sám opísal ako „emocionálnu časovanú bombu“.

Naša prezentácia chce priblížiť čitateľom nielen literárne počiatky BG a protikladné smerovania americkej poézie 50. rokov, ale aj pomôcť pri hľadaní odpovede na otázku, ako a prečo sa hnutie získalo takú odozvu a vplyv.

Pin It on Pinterest