Predložka v slovenčine stojí pred podstatným menom (prípadne zámenom alebo číslovkou) a tvorí s ním zvukovú jednotku. Neslabičná predložka má so slovom, pred ktorým stojí, spoločný hlavný prízvuk.V niektorých situáciách dochádza k hláskovej zmene predložiek, a to v závislosti od nasledujúceho slova. Tento jav sa nazýva vokalizácia predložiek.
Čo je vokalizácia?
Keď sa kvôli ľahšej výslovnosti a zrozumiteľnosti pridáva k predložkám zakončeným na spoluhlásku samohláska, hovoríme o vokalizácii. Teda neslabičné predložky dostávajú slabičnú podobu na miestach, kde by bola ťažko vysloviteľná spoluhlásková skupina. Pomenovanie vokalizácia pochádza z odborného termínu pre samohlásku – vokál.
Oplatí sa vedieť: Kedy nastáva spodobovanie a na akých miestach?
K predložke zakončenej na spoluhlásku sa pridáva samohláska o: so, zo, vo, nado, predo. Napr.: so synom, zo zákona, vo dverách. K predložke k sa pridáva samohláska u, napr. ku Kristíne. Predložka v sa vokalizuje zriedkavejšie ako predložky s a z. Najčastejšie sa vokalizuje predložka k.
Vokalizované predložky vznikajú za istých podmienok
- Prvotné predložky zakončené na spoluhlásku bez, cez, nad, od, pod, pred, v, s, z, k sa vokalizujú pred tvarmi osobného zámena ja: bezo mňa, odo mňa, podo mnou, predo mnou, so mnou, zo mňa, ku mne.
- Predložky s, z, v, k sa vokalizujú pred slovami, ktoré sa začínajú na tú istú spoluhlásku, ktorá je v predložke: zo zeme, vo vode, ku kamarátke, tiež na párovú spoluhlásku z hľadiska znelosti: zo sadu, vo forme, ku gymnáziu.Predložky ku a so sa vždy vyslovujú gu a zo.
- Predložky s, z sa vokalizujú pred slovami, ktoré sa začínajú na š, ž, napr. so ženou, zo šúpolia.
- Pri tvaroch zámena ja sa každá predložka musí končiť na samohlásku: odo mňa, ku mne, nado mnou, predo mnou, vo mne, so mnou.
Prečítaj si: Čo je rytmické krátenie? Uplatnenie pravidla aj s príkladmi
Kedy k vokalizácii nedochádza
K vokalizácii predložiek nedochádza vtedy, keď predložky bez a cez stoja pred slovami, ktoré sa začínajú sykavkou, teda ak sa nasledujúce slovo začína na spoluhlásku s alebo z. Správne je: bez zvyšku, bez zmeny, cez zimu, cez zuby. Nespisovné tvary sú: bezo zvyšku, bezo zmeny.