REKLAMA

 Z času na čas potrebujeme použiť pri písaní znak zavináč, keďže je súčasťou e-mailových adries. Na slovenskej klávesnici si to vyžaduje využiť klávesovú skratku. Ako napísať zavináč? Naozaj nemusíte kopírovať tento znak @ do textu klasickým Ctrl+C a Ctrl+V. Zjednodušte si písanie a využite jednu z týchto troch možností. 

  • Asi najjednoduchšou voľbou, ako napísať @, je klávesová skratka: pravý ALT + v
  • Ďalšou možnosťou je zvoliť skratku: ľavý ALT + 64 (na numerickej klávesnici)
  • A posledná klávesová skratka slovenskej klávesnice na napísanie zavináča je: CTRL + pravý ALT + v

Tiež sa oplatí vedieť: Ako sa píše hashtag na klávesnici? Toto je najľahší spôsob 

REKLAMA

Aká je história znaku @ ?

Nevie sa úplne presne, kde sa zavináč zobral. Jedna teória hovorí, že sa objavil v 6. alebo 7. storočí ako skratka latinského slova ad (na). Ďalšie tvrdenie uvádza, že pochádza z Benátok, kde ho od 16. storočia používali miestni kupci ako znak pre amforu.

Isté je, že v roku 1885 sa nachádzal na klávesnici prvého písacieho stroja American Underwood ako účtový termín. Keď sa v roku 1971 pripravoval systém posielania elektronickej pošty e-mailov, Raymond Tomlinson ho považoval za ideálny na oddelenie mena používateľa a počítačovej domény. 

Pomenovanie @ v iných jazykoch

 Pomenovanie znaku @ ako zavináč používa slovenčina a čeština, pretože vyzerá ako zavináč, teda zavinutý sleď v kyslom náleve. Názvami jedla ho pomenúva aj švédčina – škoricové hniezdo, katalánčina – brioška, hebrejčina – štrúdľa.

V iných jazykoch má tiež zaujímavé pomenovania, najčastejšie zo živočíšnej ríše: slimák, červík, pes, myška, opičí chvostík. V japončine sa používa výraz attomaku, čo je pravdepodobne prispôsobením anglického at mark.

Pin It on Pinterest