Pred najkrajšími sviatkami v roku píšeme svojim blízkym vianočné pozdravy. Aj keď väčšina ľudí volí elektronickú formu, ešte stále sa zachováva tradícia posielania vianočných pozdravov na pohľadniciach.
Okrem samotného obsahu prejavom úcty je dodržiavanie pravopisu. Názov sviatku Vianoce je vlastné podstatné meno, a preto sa píše s veľkým písmenom. Ale ak toto podstatné meno zmeníme na prídavné meno, píšeme malé písmeno.
Napríklad: vianočné sviatky, vianočné dekorácie, vianočná nálada.
Inšpiruj sa: SMS na Vianoce: Zapojte sa do vianočného maratónu prianí
Správne sa teda v prianiach či pozvánkach píše: Prajeme Vám veselé Vianoce. Prežite pokojné a požehnané vianočné sviatky. Stretneme sa na vianočných trhoch. Pozývame Vás na vianočný večierok. Šťastné a radostné Vianoce želáme celej rodine. Milí rodičia, srdečne Vás pozývame na vianočné vystúpenie, ktoré sa uskutoční…
Ako napísať novoročné priania? Nájdeš TU.
Veľké písmeno sa na začiatku prídavného mena vianočný píše vtedy, ak sa ním začína názov. Napr. Vianočný ostrov (pomenovanie ostrova), Vianočná dohoda (názov dokumentu).
Štedrý deň a Štedrý večer
Asi najočakávanejším dňom Vianoc je Štedrý deň, ktorý pripadá na 24. decembra. Pretože ide o viacslovný názov sviatku, začiatok názvu sa píše s veľkým písmenom. To platí aj pre pomenovanie Štedrý večer. Ak z tohto názvu utvoríme prídavné meno, píšeme ho s malým písmenom a bez spojovníka.
Napríklad: Na Štedrý deň sa zišla celá rodina. Tento rok pripravila na štedrovečerný stôl tradičné vianočné pohostenie.
Ďalší deň, 25. december, je 1. sviatok vianočný. V prípade, ak číslicu zapisujeme slovom, musí byť začiatok názvu sviatku s veľkým písmenom – Prvý sviatok vianočný.
Vianočné pozdravy
- Nech sviatky vianočné chutia Vám ako med. Nech si u Vás pri stole vždy nájde miesto smiech. Úspech nech sprevádza Váš krok a zdravie po celý rok Vám praje…
- Veselé Vianoce chceme Vám priať, nech rodinné šťastie pri srdci Vás bude hriať. Pokojné a krásne sviatky slávte, v pohode ich prežívajte.
- Sľúbený prišiel Mesiáš, Spasiteľ sveta, Ježiš náš. Tomuto domu požehnanie, nech Vám prinesie dieťaťa narodenie. Prajeme Vám šťastné a radostné prežitie vianočných sviatkov.
- Na Vianoce v roku novom vinšujem Vám nastokrát teplé slnko nad domovom, dobré skutky s dobrým slovom, zdravia, šťastia akurát, aby Vás mal každý rád.
- Vinšujeme Vám v tieto sviatky, aby Vám dal Pánboh šťastie, hojné božské požehnanie, z detí potešenie a všetkým dobré zdravie.
Firemné vianočné pozdravy
- Ďakujeme za prejavenú dôveru v uplynulom roku. Prajeme Vám príjemné prežitie vianočných sviatkov a v novom roku veľa zdravia, šťastia, osobných a pracovných úspechov. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu. (firma/organizácia)
História vianočných pohľadníc
Prvá vianočná pohľadnica bola vytlačená v roku 1843 a v druhej polovici 19. storočia sa tento zvyk rozšíril prakticky do celého sveta. Za prvou vianočnou pohľadnicou je pedagóg a podporovateľ umenia Henry Cole, ktorý bol veľmi zaneprázdnený človek. Pretože mal veľa priateľov, chcel vytvoriť jednoduchší spôsob, ako im poslať na Vianoce pozdrav. Požiadal svojho priateľa Johna Horsleyho, ktorý navrhol prvú komerčne tlačenú pohľadnicu.