Vždy, keď dopočúvam ďalší diel zo série Orol od Simona Scarrowa, pýtam sa, čo bude ďalej. Už ma neprekvapuje, že autor vždy dokáže prísť s novou, pútavou zápletkou. Aj keď ide o literárnu fikciu zasadenú do obdobia druhej vojenskej invázie Rimanov do Británie a neskorších kampaní za julsko-claudiovskej dynastie, nepochybujete o tom, že Simon Scarrow dokáže skvele využívať svoje bohaté poznatky získané systematickým štúdiom histórie, aby vytvoril hodnoverný obraz ríše v časoch, keď Rím brutálne presadzoval svoju vládu a jeho légie boli najefektívnejšou a najagresívnejšou bojovou silou na svete.
Práve o légiách, presnejšie o živote legionárov, ktorý je určovaný železnými pravidlami, sa dozviete naozaj veľa. Niekedy by hádam nezaškodilo mať poruke aj poznámkový blok, do ktorého by ste si zapisovali veliteľské hodnosti. Spisovateľ ale vždy dokáže odhadnúť správnu mieru informácií, tu majú fakty svoj jasný účel.
Scarrowa často porovnávajú s Cornwellom, pretože sa jeho príbehy odohrávajú v znamenite vykreslených historických kulisách a vo vojnových kampaniach, čo im dodáva nielen veľkoleposť, no spisovateľov talent pri opise udalostí umožňuje čitateľovi alebo poslucháčovi rýchlo si situáciu vizualizovať, byť nielen divákom, no občas aj účastníkom zápasu na život a na smrť.
Nerozlučná dvojica Cato a Macro
Hlavné románové postavy – Quintus Licinius Cato a Lucius Cornelius Macro – sú pre mňa ako starí priatelia, čas strávený s nimi je vždy parádnym dobrodružstvom.
Máte o nich obavy nielen preto, že naokolo rinčia zbrane a ozýva sa ston ranených a umierajúcich, ale obaja sú iba figúrkami na šachovnici, kde svoju hru rozohrali tí, ktorí majú vplyv a moc určovať politiku impéria. Jednotlivcov v tejto hre možno kedykoľvek obetovať. Asi nepreháňam, keď napíšem, že sa ponúka aj paralela medzi udalosťami a osobnosťami starovekého sveta a našou súčasnosťou. Je paradox, že ani bližšia či vzdialenejšia minulosť zobrazovaná v dielach s historickou tematikou, aj keď by si to mnohí želali, neposkytuje únik pred každodennou realitou. Ako sa zdá, niet kam ujsť.
Cato, syn vzdelaného otroka slúžiaceho na cisárskom dvore, získava slobodu výmenou za vstup do légie. To, že ho ostatní začnú akceptovať, si musí tvrdo odmakať. Cato ale nie je muž ako iní, má zmysel pre česť i humor okorenený štipkou irónie, čo mu neraz poškodí. Touto postavou si nás Scarrow získa, vidíme svet jeho očami, súcitíme s ním a stávame sa jeho vernými nasledovníkmi.
Scarrow často stavia na charakterových protikladoch, to však neplatí pre dvojicu Cato – Macro. Áno, dalo by sa namietať, že Cato lepšie dokáže porozumieť súvislostiam, je obratnejší v komunikácii, ako jeho starší priateľ, priamočiarejší Macro, ale vždy, keď sú podrobení skúškam vernosti, odvahy či charakteru, navzájom sa znamenite dopĺňajú.
Audioknihy zo série Orol, ale i mnohé iné zaujímavé a pútavo prerozprávané tituly z rôznych žánrov nájdete na stránke WWW.AUDIOLIBRIX.COM/SK.
Osobité čaro majú rozhovory postáv. Na Scarrowovi je sympatické, že nechce byť za každú cenu autentický. Ak chcete len historické fakty, prečítajte si napríklad Dejiny písané Rímom od Zamarovského. Ja mám však na mysli predovšetkým jazyk postáv.
Macrove – do prdele – má silu preklenúť stáročia medzi románovým, historickým časom a našou čitateľskou prítomnosťou. Postavy sa, jednoducho napísané, vo vypätých situáciách vyjadrujú „naším“ jazykom, preto sú nám bližšie, preto im lepšie rozumieme, preto sa s nimi dokážeme aj smiať.
Protagonisti románovej série sa síce vďaka Catovej vynachádzavosti a odvahe či Macrovej rozhodnosti a nezlomnosti dokážu vysporiadať, aj keď utŕžia veľa jaziev na tele i na duši, s najkomplikovanejšími úlohami, ale o prežitie sa nebojuje len na bojovom poli…
Keď sa pomyselný vlak čitateľského záujmu o romány Simona Scarrowa naplno rozbehol, hrdinovia série načas opustili močariská Británie a vydali sa k Stredozemnému moru a do nepokojmi sužovaných oblastí na východnej hranici ríše. Myslím si, že to románom prospelo a obohatilo príbehy nielen geograficky.
Ukazuje sa, že Scarrow, majster zápletiek, nás stále má čím prekvapovať. Dokonca je zrejmé, že protivníci ako Ajax, sú sofistikovanejší a rovnocennejší než húfy Caratacových bojovníkov v Británii, ktoré sa rozbíjajú o pevne zovreté rímske šíky.
V istom ohľade je románová séria S. Scarrowa ekvivalentom „buddy flicks“, ktoré vídame v kinách, v ktorých si niekto skúsený berie pod ochranné krídla nováčika. To ale sérii neuberá na príťažlivosti.
Ak ste fanúšikom vojenského dobrodružstva a chcete poznať život v rímskej armáde za prvých cisárov, séria románov Simona Scarrowa začínajúca knihou Pod znakom orla je cestovným lístkom do tohto sveta.
Ďalšia recenzia: Recenzia filmu Trhlina podľa predlohy knihy od Jozefa Kariku
Simon Scarrow a jeho séria Orol
Doteraz Simon Scarrow vydal 20 dielov románovej ságy z rímskych čias. Ten posledný, má názov Česť Ríma.
Scarrow v Audiolibrixe
Audioknihy zo série Orol vynikajúco interpretované Marekom Holým ponúkajú dokonalý zážitok nielen na voľné chvíle. Ja som si ich obľúbil aj preto, že ich môžem počúvať aj pri menej náročných pracovných činnostiach.